Kupujesz drewno od Lasów Państwowych? Możesz je odebrać bez przedpłaty

poręczenie wadium lasy

Podlaski Fundusz Poręczeniowy – należący do struktur Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego – proponuje nowe rozwiązanie specjalnie zaprojektowane dla firm przemysłu drzewnego. Jest to zabezpieczenie zobowiązań przedsiębiorców wobec Lasów Państwowych w przypadku zakupu drewna z odroczonym terminem płatności.

Przypomnijmy, że warunkiem uzyskania odroczonego terminu płatności w Lasach Państwowych jest obowiązek zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa. Jedną z dopuszczalnych form jest poręczenie zapłaty za surowiec przez Fundusz Poręczeniowy ( podmiot, o którym mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy z 9 listopada 2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości).

Przedstawienie dokumentu – poręczenia daje możliwość przedsiębiorcy do odbioru drewna bez konieczności wykonywania przedpłaty.

Poręczenie zapłaty za surowiec

Poręczenie zapłaty za surowiec jest stosunkowo nowym produktem na rynku poręczeniowym oferowanym przez regionalne lub lokalne fundusze poręczeniowe. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla zabezpieczenia wnoszonego w postaci np. gwarancji bankowej, ponieważ jest produktem łatwiejszym, tańszym i szybciej się go otrzymuje.

Poręczenie zapłaty za surowiec, oferowane przez Podlaski Fundusz Poręczeniowy skierowane jest do mikro, małych i średnich firm mających siedzibę lub działających na terenie województwa podlaskiego.

Głównymi zaletami skorzystania z zabezpieczenia są m.in.:

  • zwiększenie kapitału obrotowego w firmie i co za tym idzie możliwości produkcyjnych,
  • zwiększenie płynności w przedsiębiorstwie, bez konieczności korzystania z kredytu obrotowego, który będzie rozwiązaniem droższym.

– Udzieliliśmy już kilku takich poręczeń na zabezpieczenie płatności do Nadleśnictwa Rudka i Czarna Białostocka. Dzięki temu, przykładowo lokalna firma… producent drewna kominkowego i rozpałki … może odbierać drewno i płacić po 30 dniach – mówi nam Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego. – Naszymi klientami mogą być przedsiębiorcy (tartaki, producenci różnych form z drewna), którzy zawarli z Lasami Państwowymi umowy kupna-sprzedaży na rok 2016 i mają dzięki temu zagwarantowane ustalone ilości drewna. Każdy odbiór jest możliwy dopiero po zrealizowaniu płatności, a dzięki poręczeniu mogą odebrać dziś drewno i zapłacić za miesiąc.”

Informacja zamieszczona w Strefie Biznesu na portalu poranny.pl 10 kwietnia 2017r.

http://www.poranny.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/kupujesz-drewno-od-lasow-panstwowych-mozesz-je-odebrac-bez-przedplaty,11971685/