Vademecum przetargowe. Zabezpieczenie udziału w przetargu – wadium z kapitału własnego czy jednak nie?

wadium z kapitału własnego

Przedsiębiorca chcący wygrać przetarg, w którym obowiązują zamówienia publiczne, potrzebuje pieniędzy zarówno po to, aby przystąpić do przetargu, jak też w sytuacji, gdy wygra przetarg i ma zrealizować umowę. Już wyłożenie wadium z kapitału firmy niesie określone problemy, zwłaszcza jeśli tych atrakcyjnych dla firmy przetargów jest więcej. Jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadają eksperci Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Dziś prezentujemy informacje dotyczące zabezpieczenia przetargu – form wnoszenia wadium. W kolejnych materiałach przedstawimy zagadnienia związane z zabezpieczeniem wygranej umowy oraz finansowaniem jej realizacji.

– Głównym problemem przy starcie w przetargach, zgłaszanym przez przedsiębiorców, jest konieczność wpłacania wadium w gotówce – zauważa Anna Bajkowska z Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego. – Jeżeli kwota wadium jest niska, a firma ma wolne środki, to nie ma przeszkód do wzięcia udziału w przetargu. Trudniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy przedsiębiorca chce zwiększyć skalę działania, obsługiwać większe wartościowo kontrakty.

Oznacza to, że musi wówczas przeznaczyć wyższe środki finansowe na wadium. Pieniądze te są zamrożone na koncie zamawiającego, przez co nie pracują, co najmniej przez miesiąc, a często przy wydłużeniu procedur konkursowych nawet do trzech miesięcy.

– Ograniczenie płynności finansowej przedsiębiorcy, poprzez wpłatę wysokich kwot wadiów, ogranicza, a czasem nie pozwala na udział w innych przetargach, co często jest konieczne, aby zagwarantować sobie zlecenia na najbliższy okres. A przecież pozyskanie kilku umów do realizacji na dany rok wymaga wzięcia udziału niejednokrotnie w kilkudziesięciu konkursach – dodaje Anna Bajkowska. – Dodatkowo w okresach obniżonej płynności finansowej np. oczekiwaniu na spływ należności, przestoju prac ze względu na pogodę, środki pieniężne zamiast zamrażania ich na wpłatę wadiów, powinny być wykorzystane na finansowanie działalności operacyjnej firmy. Jak zatem poradzić sobie z zabezpieczeniem przetargu? Jakie są formy wnoszenia wadium?


Źródło: https://poranny.pl/vademecum-przetargowe-zabezpieczenie-udzialu-w-przetargu-wadium-z-kapitalu-wlasnego-czy-jednak-nie/ar/13788770